Dzień Życzliwości

21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień . Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste:  bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Z związku z tym w naszej szkole uczniowie ozdobili drzwi swoich klas uśmiechniętymi, żółtymi buźkami, a każda chętna osoba włożyła w tym dniu coś żółtego. Ponadto SU przygotował Tablicę Życzliwych Pozdrowień i każdy mógł przypiąć na niej pozdrowienia dla życzliwych mu osób lub dla kogoś kogo lubi. Bądźmy życzliwi ! 

Dzień Patrona

W dniu 25 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona. Święto naszej szkoły nosiło nazwę „Henrykalia 2021”. Jego nazwą wzięła się do imienia patrona Henryka Sienkiewicza. W imprezie wzięli udział uczniowie klas: V, VII i VIII oraz przedszkolaki, wraz z opiekunami. Na początku uczestnicy przypomnieli sobie o charakterze  literatury i typach postaci, które w swojej twórczości stworzył Henryk Sienkiewicz. Dalsze działania opierały się na motywie  cech średniowiecznej damy i rycerzy. Dalsza część obchodów polegała na przeprowadzeniu „dworskich” konkurencji, w których nagrodą było zdobycie tytułu „Princessa” oraz  „Zdobycie Praw do Ręki Danusi”. Tytuł Princessy zdobyły dwie uczennice z kl. 8 , które uzyskały identyczną liczbę punktów: Kamila Cichoń i Martyna Gancarczyk. Natomiast Prawo do Ręki Danusi – dodajmy , iż nagrodą był batonik Danusia , zdobył uczeń kl. 8 Eryk Bytomski.  W ramach obchodów Święta Patrona Szkoły trwał także  Konkurs na Zakładkę do Książki z cytatem z  wybranego utworu Henryka Sienkiewicza. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem. I miejsce zdobyła Dominika Kozak  z kl. 8,II miejsce – Sandra Wojtas z kl. 7, III miejsce Emilia Kowalczyk z kl. 7. Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni słodyczami.

 

Konkurs Pieśni Patriotycznej

W dniu 19 listopada odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej pod kierunkiem p. A. Kogut, który był skierowany do całej społeczności szkolnej. Wszyscy uczestnicy konkursu podeszli do wyzwania bardzo poważnie i zaprezentowali się doskonale. Udowodnili, że słowo "Ojczyzna" nie jest im obce. Wybrane przez uczestników teksty utworów zachęcały do refleksji nad naszą historią, która tworzy polską tożsamość. Wszyscy nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Wyniki:

I miejsce- Milena Piórowska

II miejsce- duet: Aleksandra Bałuch i Sandra Wojtas

III miejsce i nagroda publiczności- duet: Olga Urbanek i Dominika Kruk 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i wysoki poziom artystyczny.

„Święto Niepodległości”

Dzień 10 listopada w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Wszyscy uczniowie naszej szkoły byli odświętnie ubrani. Na korytarzu szkolnym pojawiła się okolicznościowa gazetka o święcie 11 listopada, którą przygotował Samorząd Uczniowski. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu, odbyło się przedstawienie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowane przez klasę V i VII pod kierunkiem p. Pauliny Jarnot i p. Agaty Kogut. Uczniowie odegrali scenę z codziennego życia – lekcję historii, w czasie której duch narodu polskiego ukazał losy Polaków: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj. Ciekawym urozmaiceniem występu była prezentacja ważnych postaci historycznych w formie teatrzyku. Rekwizyty teatralne zostały przygotowane przez uczniów na zajęciach pozalekcyjnych. Program przedstawienia uzupełniły recytacje wierszy, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uwieńczeniem akademii było wysłuchanie koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu uczennic z kl. V i VII, które towarzyszyły Polakom w czasie burzliwych momentów w historii. Na koniec akademii Pani Dyrektor wygłosiła krótką przemowę skierowaną do uczniów na temat konieczności pielęgnowania w sobie patriotycznej postawy prawdziwego Polaka. Uroczystość ta z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci.

Poniżej kilka przykładów tego, jak uczciliśmy Dzień Niepodległości.

”Szkoła Do Hymnu 2021”

Nasza szkoła włączyła się w tym roku szkolnym do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.            10 listopada 2021 r., dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości, punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Celem inicjatywy było zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych. Dzięki takim akcjom dzieci mogą poznawać historię Polski i kultywować jej tradycje.